Okul Öncesi Çocuk Gelişimi

Okul Öncesi Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi, lise ve üniversite öğreniminde farklı yoğunluktaki içeriklerle ele alınan bir konudur.

Çocuklar dünyaya geldiği andan itibaren, yetişkinlerin bakımına muhtaçtır. Zihin ve dil gelişimi açısından kendilerini ifade edebildikleri yaşlara gelene kadar istek ve ihtiyaçlarını anlamak pek de kolay olmayabilir. Bu nedenle çocuğun verdiği sinyalleri doğru ve zamanında anlamak ve yapılması gerekeni yapmak, bakım veren kişinin ve bakıcının en önemli sorumluluğudur. Bunun için de gelişim alanlarının neler olduğunu, hangi gelişim dönemlerinden nasıl bir sırayla geçildiğini bilmek gerekir.

Günümüzde, hem okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan kişiler hem de meslek olarak bakıcılık yapan kişilere ya da sadece oyun oynaması için görevli olan oyun ablalarına olan ihtiyaç,  son dönemde oldukça artmıştır. Okul öncesi çocuk gelişimi konusunda kendini geliştirmiş olan, özellikle eğitimli kişilerin daha fazla rağbet gördüğü bilinmektedir.

Çocuğun günlük bakımını sağlıklı biçimde gerçekleştirebilen, gelişim alanlarını ve dönemlerini tanıyan, parmak emme, tuvalet ve uyku alışkanlığı gibi konularda bilgili ve etkili rol oynayabilen, karşısına çıkabilecek zorlu durumlarla başa çıkabilen ve çocuğa destekleyici oyun etkinlikleri hazırlayan bir ortamda büyüyen çocuklar, özgüvenleri gelişmiş, gelişim alanları açısından yaşından beklenenleri rahatlıkla gerçekleştiren çocuklar olmaktadır.

Okul öncesi çocuk gelişimi konusunda gerekli olduğu düşünülen konulardan oluşan bu program kapsamında, erken çocukluk dönemi olarak adlandırdığımız 1-5 yaş dönemi çocuklara ilişkin hem teorik bilgiler hem de günlük yaşamda uygulayabileceğiniz pratik önerileri bulabilirsiniz.

 Okul Öncesi Çocuk Gelişimi Sertifika Programına Katıl

0 yorum "Okul Öncesi Çocuk Gelişimi"

    Mesaj At

    İLERİ EĞİTİM BİR TC. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI AR-GE PROJESİ ÜRÜNÜDÜR

    DESTEK HATTI: 0530 071 07 22

    Sertifika Sorgulama

    © 2015 ileriegitim.com. Tüm Hakları Saklıdır.