Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı

Çocuklar dünyaya geldiği andan itibaren, yetişkinlerin bakımına muhtaçtır. Zihin ve dil gelişimi açısından kendilerini ifade edebildikleri yaşlara gelene kadar istek ve ihtiyaçlarını anlamak pek de kolay olmayabilir. Bu nedenle çocuğun verdiği sinyalleri doğru ve zamanında anlamak ve yapılması gerekeni yapmak, bakım veren kişinin ve bakıcının en önemli sorumluluğudur.

Kültürümüzde, çocuk bakımı ile ilgilenen kişiler genellikle anne ve/veya büyük ebeveynlerdir. Meslek olarak bakıcılık da son dönemde ihtiyaç doğrultusunda oldukça yaygınlaşmış ve rağbet görmektedir. Bu alanda referans şirketler bulunsa da, kültürümüzde hala “tanıdık aracılığıyla, güvenilir olduğuna referans olabilecek kişilerin olması” konusu daha önem taşımaktadır.

Ebeveynler, biricik varlıklarını emanet ederken oldukça titiz bir araştırma içine girerler. Bakıcının yaşı, tecrübesi, eğitimi gibi konular sorgulanır.  Bakım konusunda tecrübeli olmanın elbette bir katkısı olacaktır. Ancak çocuk bakımı ve bakıcılığının daha geniş bir sorumluluk alanı olduğunu unutmamak önemlidir. Bunun için de gelişim alanlarının neler olduğunu, hangi gelişim dönemlerinden nasıl bir sırayla geçildiğini bilmek gerekir.

Çocuğun günlük bakımını sağlıklı biçimde gerçekleştirebilen, gelişim alanlarını ve dönemlerini tanıyan, parmak emme, tuvalet ve uyku alışkanlığı gibi konularda bilgili ve etkili rol oynayabilen, karşısına çıkabilecek zorlu durumlarla başa çıkabilen ve çocuğa destekleyici oyun etkinlikleri hazırlayan bir ortamda büyüyen çocuklar, özgüvenleri gelişmiş, gelişim alanları açısından yaşından beklenenleri rahatlıkla gerçekleştiren çocuklar olmaktadır.

Çocuk bakımı ve bakıcılığı konusunda gerekli olduğu düşünülen konulardan oluşan bu program kapsamında, erken çocukluk dönemi olarak adlandırdığımız 1-5 yaş dönemi çocuklara ilişkin hem teorik bilgiler hem de günlük yaşamda uygulayabileceğiniz pratik önerileri bulabilirsiniz.

 Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı Sertifika Programına Katıl

0 yorum "Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı"

    Mesaj At

    İLERİ EĞİTİM BİR TC. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI AR-GE PROJESİ ÜRÜNÜDÜR

    DESTEK HATTI: 0530 071 07 22

    Sertifika Sorgulama

    © 2015 ileriegitim.com. Tüm Hakları Saklıdır.