TEZHİP SANATI EĞİTİMİ


KURSA GİT +

Tezhip, özellikle küçük ebatlarda hassas bir şekilde bir kitap süsleme sanatıdır. Altınlamak manasında Arapça zehep (altın) kelimesinden gelen tezhipte ana madde altındır.

Altınla birlikte toprak boyalardan çeşitli renklerin kullanıldığı, ince fırça tekniğinin önem kazandığı bu sanat, yazma eserlerde yazının (hattın) bezenmesi, en güzel biçimde giydirilmesi olarak hayata geçmiştir.

Yazma eserlerde sadece bir kaç parça tezhipli kısım olanlar yanında, çoğu tezhiplenmiş olanları da bulunmaktadır. Tezhip yapan kişilere (sanatçılara) müzehhip adı verilmektedir. Yazma eserlerde tezhibin yanında daha iri formdaki çiçek ve motiflerle düzenlenmiş ve sadece altınla işlenmiş halkar adı verilen bir süsleme tarzı yaygın olarak görülmektedir.

Kimler İçin 

Tezhip sanatına gönül veren, bu eşsiz süsleme sanatıyla ruhunu dinlendirmek isteyen herkes bu eğitimi almalıdır.

Kazanımlar 

Tezhip sanatında klasik altyapıyı özümsemiş, aslına uygun şekilde yorumlayarak tarih, desen ve uygulama bilgilerini kullanarak özgün çalışmaların gerçekleşmesini sağlayacak altyapıyı vermek ve özgün tasarımlar ortaya koyabilen bir tezhip sanatçısı olarak yetişmiş olacaksınız.

Bu sanatı öğrenmenin ve uygulamanın getireceği haz ve huzurun yanı sıra, kişisel gelişiminize büyük katkı sağlamış olacak, bunun yanı sıra geleneksel bir Türk el sanatının yaşamasını ve yaygınlaşmasını sağlamış olacaksınız.

Bu sanatı öğrenen kişi kendi yaratıcılığını kullanarak öğrenmiş olduğu sanatı pek çok alanda uygulayabilir. Bunu hobi olarak yapabileceği gibi, ortaya çıkan sanat ürünlerini de istediği gibi değerlendirebilecektir. Bu anlamda Tezhip sanatını öğrenmek, bir kişiye kişisel gelişimin yanında çok daha fazlasını katabilecektir.

Program Formatı, Süresi ve Sınavı

Tezhip kursu tamamen uzaktan eğitim formatında verilmektedir. Dersler tamamen internet ortamında gerçekleşmektedir. Programa istediğiniz an başlayabilirsiniz. Dersleri kurs süresi boyunca istediğiniz kadar tekrar izleme imkanı bulunmaktadır.Kayıt olma anından itibaren 6 ay içinde tamamlanması gerekmektedir. Bu kurs programı sertifikalı olmadığı için sınav söz konusu değildir.

Kurs Materyali

Kursu takip etmek için gereken materyalleri kayıt ardından panel üzerinden indirebilirsiniz. Bu materyaller için ayrıca bir ödeme yapmanız gerekmemektedir.

Program İçeriği 

Tezhip Sanatına Giriş

Tezhip sanatının sırlarını keşfetmeye hazırlanın

DERS 1 – Malzemeler

Tezhip sanatı için gerekli malzemelerin anlatıldığı ders

DERS 2 – Altın Ezme İşlemi

DERS 3 – Aharlı Kağıt Yapımı

DERS 4 – Çizgi Çalışmaları


KURSA GİT +

0 responses on "TEZHİP SANATI EĞİTİMİ"

  Mesaj At

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  İLERİ EĞİTİM BİR TC. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI AR-GE PROJESİ ÜRÜNÜDÜR

  DESTEK HATTI: 0530 071 07 22

  Bize Katılın

  Uzaktan Eğitimle ilgili ülkemizde ve dünyadaki güncel gelişmeleri takip etmek, bu konudaki makaleleri okumak için Uzaktan Eğitim Akademimizi ziyaret edin. AKADEMİ  Mevcut Eğitimlerimiz, iş birliklerimiz ve yeni eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

   BLOG

  Sertifika Sorgulama

  © 2015 ileriegitim.com. Tüm Hakları Saklıdır.
  X