DİKSİYON VE GÜZEL KONUŞMA KURSU

 


KURSA GİT +

Kimler İçin 

Konuşma, sadece kelimeleri ses aracılığı ile başkalarının kulaklarına iletme olmadığı gibi dinleme de sadece işitmek değildir. Gerçekte tüm benliğimizle konuşmakta, kulağımızla işitip zihnimizle dinlemekteyiz, yani konuşma; duygu ve düşüncelerimizi, görüp yaşadıklarımızı, karşımızdakilere sözle iletme ve paylaşma işidir. Toplumdaki statüsü ne olursa olsun herkes uğraşısının gerektirdiği konuşmaları yaparak amacına ulaşmaya çalışır. Bu nedenle bu program herkesin mutlaka katılması gereken bir programdır.

Kazanımlar 

Diksiyon, sesleri ve sözleri dilin kurallarına uygun olarak söyleme biçimi; güzel konuşma ise etkili söz söyleme sanatıdır.

İnsanın varlığı başka insanların varlığı ile anlam kazanır. Bu anlamlılık başka insanlarla kurduğu iletişimle pekişerek artar. Konuşma toplumsal hayatın ayrılmaz bir parçası olan iletişimin en önemli ögelerinden biridir. Temelde çok yönlü ve karmaşık bir sistem olan konuşma, süreç içerisinde zihinsel gelişimle birlikte kişilik oluşumunu da etkiler. Bu özellikleri nedeniyle antropoloji, etnoloji, sosyoloji, psikoloji, sosyal psikoloji, dil bilgisi, dil bilimi, anlam bilimi, fonetik, fonoloji, mantık, estetik gibi çeşitli alanlarla da ilişkilidir.

Söz söyleme sanatının güzel bir Türkçe ile, anlaşılır biçimde dile getirilmesi yeteneği eğitimle geliştirilmelidir. Eğitilmiş bir sesin güzel konuşmaya etkisi büyüktür. Eğitilmiş ses yardımıyla sözcükler daha doğru, etkili ve yerinde kullanılır. Konuşma yeteneği doğuştan vardır. Bu yetenek diksiyon ile geliştirilerek daha iyi duruma getirilebilir.

Bireylere duygularını, düşüncelerini, ihtiyaçlarını, beklentilerini doğru, güzel, etkili bir şekilde ve topluluk karşısında beden ile mekân gibi faktörleri de en uygun biçimde kullanarak sunabilme becerisi kazandırmak bir zorunluluktur. Diksiyon ve güzel konuşma eğitimi alan kişiler kendisi ve çevresi ile barışık, insanlarla doğru iletişim kurabilen; duygu ve düşüncelerini etkili bir şekilde aktarabilen; sesini, bedenini koordinasyon içinde kullanabilen ve hedeflerine ulaşmada bunu etkili bir yöntem olarak benimseyen bireyler haline geleceklerdir.

Bu eğitimi alan kişiler dili doğru, güzel ve etkili kullanmanın inceliklerini fark ederek Türkçeyi özenle kullanabilen, konuşmayı sanata dönüştürmenin yollarını bilen, doğru – yanlış kullanım örneklerini irdeleyen ve güzel konuşmanın önemini kavrayan, “ne söyleyeceğini bilmenin yanı sıra nasıl söyleyeceğini de bilen” bireyler olacaklardır.

Böylelikle, konuşma yeteneğinin geliştirilmesi bireysel, toplumsal ilişkilerimizde iş ve eğitim yaşamımızda başarılı olmamızı sağlayacaktır.

Program Formatı ve Süresi

DİKSİYON VE GÜZEL KONUŞMA KURSU tamamen uzaktan eğitim formatında ücretsiz olarak verilmektedir. Dersler tamamen internet ortamında istenildiği sayıda seyredilebilmektedir ve bu derslere erişim süresi sınırsızdır.

Program İçeriği 

Bölüm 1 – DİKSİYON


KURSA GİT +

0 responses on "DİKSİYON VE GÜZEL KONUŞMA KURSU"

  Mesaj At

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  İLERİ EĞİTİM BİR TC. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI AR-GE PROJESİ ÜRÜNÜDÜR

  DESTEK HATTI: 0530 071 07 22

  Bize Katılın

  Uzaktan Eğitimle ilgili ülkemizde ve dünyadaki güncel gelişmeleri takip etmek, bu konudaki makaleleri okumak için Uzaktan Eğitim Akademimizi ziyaret edin. AKADEMİ  Mevcut Eğitimlerimiz, iş birliklerimiz ve yeni eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

   BLOG

  Sertifika Sorgulama

  © 2015 ileriegitim.com. Tüm Hakları Saklıdır.
  X